2024. november 21., csütörtök

SZTE FDSZ 2021

Budapesti Operettszínház karácsonyi ajándéka

Az Ünnepre készülve hozza el családját és töltsenek nálunk egy meghitt délutánt, a Diótörő ikonikus karácsonyi történetével. Vissza nem térő alkalom, most akár első kategóriás helyeket is válthat 6500 Ft helyett 3000 Ft-os áron, a készlet erejéig. Időpont: december 22. 15:00 óra Kedvezményes jegyvásárlás online, ITT lehetséges!

A 15%-os béremeléssel kapcsolatban kívánjuk az egyetem vezetésének figyelmét felhívni néhány anomáliára.
Katasztrofális munkaerőhiány sújtja az oktatást és az egészségügyet

Nem csak az erőteljes béremelés, hanem az érdemi karrierlehetőségek, emellett a mindenkori kormány hosszú távú víziója is hiányzik számos értelmiségi munkaterületen. A kedvezőtlen demográfiai trend mellett ezért fordulhat elő, hogy orvosok, tanárok és kutatók ezrei hiányoznak Magyarországról.


Forrás: https://www.portfolio.hu/

Tisztelt Dolgozók! A modellváltást követően az Egyetemen még nem működik Üzemi Tanács (a továbbiakban ÜT), ezért az egyetemen (új) ÜT megválasztására kerül sor. A választás megszervezésére és lebonyolítására a dolgozók Választási Bizottságot (VáB) hozotak létre.

Az idei OV 2021. november 4-én kerül megrendezésre ONLINE formában Ennek keretében egy konferenciát szervezünk, melynek címe „Fenntartóváltás a felsőoktatásban”.

Az első helyen idén holtversenyben az ELTE és a Szegedi Tudományegyetem áll.

„Így nem lehet tanévet kezdeni” – megszólaltak a BME hallgatói a kollégiumi ügyben
Szerintük az egyetem számtalan szabályt áthágva szervezte meg a ki- és átköltöztetéseket - BME Építőmérnöki Karának hallgatói érdekképviselete komoly állásfoglalást adott ki a kollégiumi beköltözések körül kialakult helyzet kapcsán.

Szakszervezet: siralmas állapotok vannak a felsőoktatásban
Dráviczki Sándor, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke a Reggeli gyorsban eloszlatta azokat a félreértéseket, hogy az egyetemi dolgozók sokalnák az alapítványi kezelésbe adott és közpénzekkel kitömött Mathias Corvinus Collegium alapítvány bérlistáján szereplő összegeket, amit külföldi vendégoktatóknak szánnak. Nem, erről egyáltalán nincs szó. Hanem arról van viszont szó, hogy a magyar oktatók is szeretnének több pénzt hazavinni havonta.

Mély a szakadék a Mathias Corvinus Collegium külföldi vendégoktatóinak és a magyar egyetemi oktatók bérezése között

A probléma nem az, hogy a vendégoktatók keresnek túl sokat, inkább a magyar oktatók szeretnék ehhez az összeghez igazítani saját fizetésüket.


Forrás: https://eduline.hu/

"Siralmas állapotok vannak" - doktori végzettséggel kevesebb, mint 200 ezres fizetést kapott az ELTE egyik oktatója

A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke szerint egyáltalán nem egyedi az eset, "ez a magyar valóság". A tanársegédek órabére még 900 forint sincs.


Forrás: https://eduline.hu/

Melyik a legkülönlegesebb budapesti egyetemi campus? Mutatjuk a szavazás eredményét

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem botanikuskertje, az ELTE bölcsészkarának Gólyavára, vagy a Corvinus főépülete zsebelte be a legtöbb szavazatot? Esetleg teljesen felborult a szombati állás, és felugrott az első helyre egy olyan campus, ami korábban nem is szerepelt a dobogósok között?


Forrás: https://eduline.hu/

Már mindenki tűkön ül a ponthatárhúzás miatt.

Utánajártunk, hogy fővárosi és vidéki egyetemeken mikor kezdődik majd az őszi szorgalmi időszak. Azt is megnéztük, mikor lesznek a ZH-hetek, illetve az őszi vagy téli szünet - már ahol vannak ilyenek.


Forrás: https://eduline.hu/

2021 szeptemberétől több mint 180 ezren tanulnak majd alapítványi egyetemen.

Bejegyezték a modellváltó egyetemeket fenntartó alapítványokat – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szerdán az MTI-vel. „Szenátusaik kezdeményezései alapján idén augusztustól újabb tíz felsőoktatási intézmény működhet rugalmasabb keretek között, Tokajban pedig új borászegyetem alakul” – fogalmaztak a közleményben.


Forrás: https://eduline.hu/

A Terror Háza Múzeum igazgatója szerint nyugati egyetem inkább ne jöjjön, de Fudan továbbra sem kérdés.

- mondta a 168 órának Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum igazgatója, akit a kínai Fudan Egyetemmel kapcsolatban kérdeztek.


Forrás: https://eduline.hu/

A közoktatás hozzájárulása a magyar felsőoktatás lefulladásához

Az EU egészében a felsőoktatás expanziója töretlenül és stabilan haladt előre az elmúlt évtizedben, a diplomás arány a 30-34 éves korcsoportban 2012 és 2020 között átlagosan 35 százalékról 41-re nőtt. Magyarországon azonban közel sem ilyen kedvező a helyzet.


Forrás: https://www.portfolio.hu/

A Friedrich-Ebert-Stiftung budapesti irodája fennállásának 30. évfordulója alkalmából új ösztöndíjprogramot hirdet fiatal felsőoktatásban tanulók számára.

Egyelőre nem lát költségvetési garanciát az egyetemi-főiskolai dolgozók szeptemberre és januárra ígért kétszer 15 százalékos béremelésére a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ).

Pedig a fizetések siralmasak, a fiatal oktatók nem csak a versenyszférában, még a közoktatásban is magasabb bérre számíthatnak, miközben ambiciózus célokban nincs hiány – a miniszterelnök azt várja, hogy a modellváltó egyetemek „Magyarország lokomotívjaként” húzzák előre a gazdaságot.


Forrás: https://eduline.hu/

A bérrendezés nem várhat?

Kifejezetten alacsonynak nevezte a magyarországi tanári fizetéseket Révész Máriusz, kormánybiztos, fideszes országgyűlési képviselő.


Forrás: https://eduline.hu/

Szeretettel Kínának: a kormány trükközéssel szerez földet a Fudan Egyetemnek

A hitelt és a munkásokat Peking intézi, a tanárok tízszer annyit kereshetnek, mint az ELTE-n, az állam által fizetett oktatásról nincs szó, a tandíjat viszont nem a magyar pénztárcákhoz szabják.


Forrás: https://hvg.hu/

Visszavonta a CEU-t elüldöző törvény egy részét a parlament

A képviselők többsége megszavazta kedden azt a törvényjavaslatot, amely visszavonja a magyar felsőoktatási törvény lex CEU-ként ismert 2017-es módosításait.


Forrás: https://hvg.hu/

Megszakítja az együttműködését a Corvinus egyetemmel az MNB - 444

Nem támogatja tovább a Budapesti Corvinus Egyetemen működő képzéseit a Magyar Nemzeti Bank, ezzel gyakorlatilag megszűnik a 2015-ben indult együttműködés a jegybank és az egyetem között - írja a Jelen.A szakításra állítólag azért került sor, mert az egyetem elnöke, Anthony Radev összeveszett a kuratórium egyik tagjával, az MNB egyetemi intézetében is oktató ...


Forrás: https://444.hu/

A Magyarságkutató Intézet is megválik a bepanaszolt szegedi professzortól

Nemcsak az SZTE válik meg Gulyás Lászlótól, hanem a Magyarságkutató Intézet is, ahol tudományos tanácsadói tisztséget töltött be. Az intézmény főigazgatója azt közölte a lappal, hogy ők is vizsgálódtak az ügyben, és az egyetem döntésének ismeretében mérlegelték, hogy a történteknek legyen-e kihatása a professzornak a náluk betöltött munkájára.


Forrás: https://hvg.hu/



A BME-nél is el tudná képzelni az alapítványi formát az egyetemi modellváltást levezénylő kormánybiztos

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemnél (BME) is el tudná képzelni a modellváltást Stumpf István, a felsőoktatási modellváltás koordinációjáért felelős kormánybiztos. Az ELTE viszont nem olyan egyszerűen alakítható át - tette hozzá.


Forrás: https://eduline.hu/

Orbán Viktor miniszterelnök és Palkovics László miniszter 2021. május 4-én tárgyalt a modellváltó egyetemeket irányító alapítványok kuratóriumi elnökeivel.

Friss nemzetközi rangsor: több kategóriában is a legjobb 100-ba jutottak a magyar egyetemek

Nyilvánosságra hozta eddigi legnagyobb összesített rangsorát a Times Higher Education (THE), a University Impact listájában hat magyar egyetem is szerepel.


Forás: https://eduline.hu/

Aláírta a kormány a stratégiai megállapodást a Fudan Egyetemmel

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) tájékoztatása szerint Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, kormánybiztos és Hszü Ning-seng, a Fudan Egyetem elnöke online eseményen írta alá a Fudan Hungary Egyetem előkészítését lehetővé tevő stratégiai együttműködési megállapodást kedden.


Forrás: https://eduline.hu/

Megszavazták: csak a fővárosban lesznek állami egyetemek

A Parlament keddi szavazásai után alapvetően alig maradt állami fenntartású egyetem, ami mégis marad az állami fenntartónál, az mind Budapesten lesz. A vidéki városokban csak alapítványi egyetemek lesznek.


Forrás: https://eduline.hu/

A Kúria szerint is jogosan sztrájkoltak az SZFE tanárai

A Kúria is megerősítette, amit korábban már a Fővárosi Ítélőtábla kétszer is megállapított: jogszerű volt az Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) tanárai által tavaly szeptemberben kezdeményezett sztrájk - írja a tanárok jogi képviselőjét adó Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesület (ÜDE) közleményében.


Forrás: https://eduline.hu/

Egyeztetés Stumpf István és az FDSZ között

2021.04.23.

A Fudan Egyetem veszélyezteti a magyar egyetemek nemzetközi versenyképességét!

Kínai hitelből készül a magyar felsőoktatás óriásberuházása. A kormány már oda is ígérte egy kínai cégnek
Kínából hozott munkásokkal és alapanyagokkal építi majd egy kínai cég a Fudan Egyetem budapesti központját. Többet költ erre az állam, mint az egész magyar felsőoktatás működésére 2019-ben. Az építés kínai esélyese a világ legnagyobb építő cége, ami több országban keveredett kémkedés és korrupció gyanújába.

Forrás: https://444.hu/
Újabb tíz egyetem modellváltására bólinthat rá az Országgyűlés néhány héten belül

– augusztustól többek között a debreceni, a szegedi és a pécsi is alapítványi egyetemként működik tovább. Ez egyben azt is jelenti, hogy az országból pár kivétellel eltűnnek majd az állami felsőoktatási intézmények. Vidéken egyetlen állami egyetem sem marad.


Forrás: https://eduline.hu/

A pedagógusokat tömörítő szakszervezetek a koronavírus járvány harmadik hullámának kezdete óta határozottan követelték, hogy az oktatásban dolgozókat soron kívül oltsák be, és a védettség megszerzéséig vezessék be az online oktatást az általános iskolákban is, ezzel védve a gyerekeket és szüleiket is.

Hajszálnyit engedett a kormány a modellváltó egyetemek és új alapítványi fenntartóik sokat vitatott viszonyában.

Kicsit több teret enged a szenátusoknak, és rugalmasabbnak mutatkozik az alapítványok kuratóriumi tagjainak kijelölésében, de várhatóan így is lesz mindegyikben politikus, és továbbra is elvárják a tudománnyal nehezen összegyeztethető üzleti szemléletet.


Forrás: https://hvg.hu/

A magyar egyetemek oktatói és hallgatói összefognak, hogy április 19-23. között tájékozódjanak, tájékoztassanak, közösen gondolkodjanak és cselekedjenek az egyetemek szabadságáért.

Csonka egyetem lesz a tokaji, a nem vallásos egri iskolásokkal nem kell törődni

A Sárospatakon alakuló egyetemnek nem kell megfelelnie minden törvényes követelménynek, az egyházivá váló egri egyetem gyakorló iskolájában pedig a köznevelési törvény előírásaitól térnek el.


Forrás: https://m.hvg.hu/

Elkészültek a törvényjavaslatok 11 újabb egyetem modellváltásáról

Szerda éjfél előtt pár perccel nyújtották be az összesen 13 javaslatot. Azért 13, mert egy egyetem egyházi fenntartásba kerül, és készült egy törvénytervezet kimondottan a modellváltó egyetemeket a jövőben fenntartó közhasznú alapítványokról is.


Forrás: https://hvg.hu/

Jól kitöm néhány új egyetemi alapítványt, de többeket üres zsebbel indítana útnak a kormány

Az újonnan modellváltó egyetemeket fenntartó alapítványok között van olyan, amelyik semmilyen konkrét vagyonelemhez nem jut, de olyan is, amelyik csak üres telkeket kap. Két esetben a Corvinus Egyetemhez hasonlóan állami részvénypaketthez juttatják őket, sőt az egyik új fenntartó egy stadionos cég felét is megkapja.


Forrás: https://hvg.hu/

Az akadémiai dolgozók is tiltakoznak a felsőoktatási átalakítások ellen

Az Akadémiai Dolgozók Fóruma (ADF) határozottan tiltakozik az ellen, hogy a kormány a legsúlyosabb járványhelyzetben nyújtsa be a felsőoktatás átalakítását célzó javaslatát, mindezt úgy, hogy annak tartalmáról semmilyen szélesebb körű egyeztetés nem történt.


Forrás: http://eduline.hu/


Egy hét múlva benyújtják a törvényt az újabb modellváltó egyetemekről

Az új egyetemeket érintő törvényről Stumpf István egyetemi modellváltások koordinálásával megbízott kormánybiztos beszélt egy szakmai fórumon kedden. Megosztott pár részletet is a törvényről, sőt az új egyetemi alapítványok kuratóriumának összetételéről is. Az is kiderült, hogy a nemzetközi egyetemi rangsorok nem mindenhatóak, és a modellváltás sem csodaszer.


Forrás: https://hvg.hu/

Nagyon sok egyetemista lemorzsolódik

Az OH tanulmányt készített az egyetemi lemorzsolódásról, kitérve a pedagógusképzésre is


Forrás: https://www.felvi.hu/

„Aki ma pedagógusnak megy, azt baleknak nézik”

„Tanítok óvodapedagógusokat, iskolai tanítókat, tartok órát jogászoknak, nagyon sokféle emberrel találkozom az óráimon, és azt látom, hogy szakoktól függetlenül ragyogó tehetségeink vannak - mondta a Magyar Hangnak Hoványi Márton, az ELTE Tanító- és Óvóképző Karának egyetemi adjunktusa. Hiába azonban a tehetség, a pedagógusok előtt ma nincs perspektíva, „hiszen kis túlzással, aki ma pedagógusnak megy, azt baleknak nézik”. Így csak a fanatizmusig elhivatottak maradnak meg a pályán, de ők is folyamatos kompromisszumokra kényszerülnek, és ha meg is akarnak élni valamiből, másod-, harmadállást kell vállalniuk. Emiatt pedig nem marad idejük és energiájuk érdemben foglalkozni a legfontosabb korosztállyal” - jellemezte az oktatás helyzetét.


Forrás: https://hang.hu/

Alig marad állami felsőoktatási intézmény az országban.

Ha az Óbudai Egyetem, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Táncművészeti Egyetem szenátusa is rábólint a modellváltásra, alig marad állami felsőoktatási intézmény az országban. Ez egyben azt is jelenti, hogy a következő tanévben tíz hallgatóból nyolcan alapítványi, magán- vagy egyházi egyetemen, főiskolán tanulnak majd.


Forás: http://eduline.hu/

Még mindig komoly lemorzsolódással küzd a magyar felsőoktatás

Az Oktatási Hivatal (OH) tanulmánya szerint az egyetemi és főiskolai pályafutásukat megkezdő fiatalok harmada nem jut el a diplomaszerzésig, de bizonyos szakokon a sikertelenség aránya az 50-60 százalékot is meghaladja - írta a szombati Magyar Nemzet.


Forrás: https://www.portfolio.hu/

„A saját döntésünk, hogy nem felvételizünk az SZFE-re” – diákok írtak nyílt levelet Vidnyánszkynak

Az átalakítással elvették tőlünk az egyetlen olyan továbbtanulási lehetőséget, ami még független művészi értékeket képviselt, ahol tere volt a fantáziának, a szabadságnak: és ami sok évig mindannyiunk álma volt. Most nincs hová felvételizni, hiszen ezen kívül nem létezik színművészeti felsőoktatás Magyarországon.


Forrás: https://hvg.hu/

Visszaesett a Magyarországon tanuló Erasmus-ösztöndíjasok száma a koronavírus-járvány miatt

Ezt pedig a főként külföldi hallgatókra specializálódott hostelek, magánkollégiumok üzemeltetői is a saját bőrükön érzik. Van, ahol már szállást, reggelit és ingyen wifit tartalmazó „karanténcsomagot” is kínálnak a külföldről érkező egyetemistáknak.


Forrás: https://eduline.hu/

Több magyar egyetem is előkelő helyet szerzett a Times Higher Education (THE) feltörekvő gazdaságok felsőoktatási intézményeit vizsgáló rangsorán.

A Semmelweis Egyetem a top100-ba is befért a 64. helyezésével.


Forrás: https://eduline.hu/

Polónyi István: akit szeretek, annak többet adok

Átláthatatlanabb lesz az egyetemek új finanszírozási rendszere, mivel az épületek fenntartására is külön támogatás vonatkozik majd a kormány tervei szerint ősztől - vélekedett Polónyi István oktatáskutató. Szerinte emögött az lehet, hogy a modellváltáson átesett egyetemek lobbiereje nő (hiszen politikai potentátok vannak pozícióban náluk), míg Palkovics László miniszteré talán csökken.


Forrás: https://www.klubradio.hu/

2016-ban vezették ki, amit most bevezetnek

Az „újdonság” abban áll, hogy míg a jelenlegi rendszerben az állami támogatás mértéke elsősorban a felvett hallgatók számától függ, ősztől már külön támogatás vonatkozna az épületek fenntartására, üzemeltetésére, valamint a tudományos- kutatási tevékenységre is. Ugyanakkor az Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének alelnökei szerint önmagában ez nem jelent nagy újdonságot, az egyetemek finanszírozása néhány évvel korábban is így működött, s csak egy 2016-os kormányrendeletet követően vált „egytényezőssé”. Toronyai Gábor szerint az egyetemek ettől függetlenül, különalkukkal továbbra is kaphattak pénzt más célokra is. Az FDSZ másik alelnöke, Pálfia Zsolt úgy véli: a kormány most azért állíthatja be újdonságként a háromlábú finanszírozási modellt, mert azt nehéz lenne kommunikálni, hogy most visszahozzák azt, amit egyszer már megszüntettek.


Forrás: https://nepszava.hu/

Ősztől új finanszírozás jön az egyetemeken

Nem csak a modellváltásban érintett egyetemek élete változik meg gyökeresen, a következő tanévtől a teljes felsőoktatási rendszerre új finanszírozási rendszert vezetnek be. Míg eddig az állami támogatás jórészt a felvett diákok számától függött, a jövőben meghatározó szempont lesz a tudományos, kutatási tevékenység is, sőt az infrastruktúra fenntartása után is külön forrást kapnak az intézmények.


Forrás: https://magyarnemzet.hu/

Három újabb intézmény, a Budapesti Gazdasági Egyetem, az Óbudai Egyetem és a Nyíregyházi Egyetem is alapítványi fenntartásba kerülhet

– mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az RTL Híradónak.


Forrás: https://nepszava.hu/

Alkotmányellenes a felsőoktatás átalakítása

A Fővárosi Törvényszék szerint Alaptörvény-ellenes az egyetemi autonómia korlátozása. A Színház- és Filmművészeti Egyetem ürügyén az egész új rendszer megsemmisítését kéri az Alkotmánybíróságtól, amelynek erről 90 napon belül kell döntenie.


Forrás: https://hvg.hu/

Beleszólnának a modellváltásba a hallgatók is

Stumpf Istvánnal, a felsőoktatási modellváltásért felelős kormánybiztossal egyeztetett a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) elnöke. A találkozóról a szervezet közölte: egy sor javaslatot fogalmaztak meg, amelyek mentén az intézmények sikeres működését biztosítottnak látnák a diákok.


Forrás: https://magyarnemzet.hu/

Több magyar egyetem a legjobb 1000 között

Magyar egyetemek került be a most megjelent US News Best Global Universities 2021-es világrangsorába. A legjobb részeredményt a Semmelweis Egyetem érte el: 87. lett. Az összesített rangsorban az ELTE érte el a legjobb helyezést a magyar intézmények közül, a 414-diket.


Forrás: http://eduline.hu/

Ombudsmanhoz fordul Szél Bernadett az egyetemek kikényszerített modellváltása miatt
A független országgyűlési képviselő Facebook bejegyzésében azt írta: az egyetemek tömeges modellváltása nem önkéntes, hanem anyagi zsarolással kikényszerített döntés. A kormány a pár hónapja még magyar vétóval feltartóztatott uniós helyreállítási alap pénzeit használja a fenntartóváltás kierőszakolására. A korábban beígért 15+15 százalékos bérfejlesztést is úgy állítja be, mintha az csak a modellváltó egyetemeknek járna.

Befolyásolja a modellváltás a felsőoktatásba jelentkezők számát?

Negatív rekordot döntött tavaly az egyetemekre, főiskolákra bekerült elsőévesek száma: az általános felvételire mindössze 91 460-an jelentkeztek, közülük 68 112-en kezdhették meg tanulmányaikat. Az érdeklődést alighanem visszafogta a korábban tervezett nyelvvizsga-követelmény és az új felvételi feltételként meghatározott emelt szintű érettségi is. Idei adatok még nincsenek, hiszen február 15-én járt le a jelentkezési határidő. Azt, hogy milyen ütemben áll át a pécsi, a szegedi és a debreceni

egyetem az új fenntartói struktúrába, és az elmúlt hónapok bizonytalanságának milyen hatása lesz az idei jelentkezésekre, nehéz lenne megjósolni. Azt azonban tudjuk, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem 70 éve először felvételi kampányt indított a jelentkezési határidő előtt.


Forrás: http://eduline.hu/

Új EU-s cserediákprogram létrehozásáért indítottak kampányt hallgatói szervezetek

Melyek néhány héten belül petíciót nyújtanak be az Európai Parlamentnek – tudta meg az Eduline. A Save EU Students akciót elindító egyetemisták szerint több tízezren járnak rosszul azzal, hogy a jövőben Erasmus-ösztöndíjjal sem lehet majd tanulni az Egyesült Királyságban, a Brexit miatt duplájára emelkedő tandíjakat pedig csak a leggazdagabbak tudják kifizetni.


Forrás: https://eduline.hu/

Amint az közismert, 2021. január 29-én a Szegedi Egyetem Szenátusa döntést hozott a modellváltással kapcsolatban.

Bódis József: a felsőoktatás komplex fejlesztése valósulhat meg a helyreállítási alapból

A felsőoktatás komplex fejlesztése valósulhat meg a koronavírus-járvány okozta károk felszámolását célzó uniós helyreállítási alap Magyarországnak juttatott egy részéből - közölte az ITM felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára. Bódis József azt mondta: 2021 és 2026 között négyszer annyi uniós forrás áll rendelkezésre a felsőoktatás számára, mint az előző ciklusban.


Forrás: https://koronavirus.gov.hu/

Palkovics: aranyévei lesznek a magyar egyetemeknek

Az innovációs minisztérium vezetője szerint politikamentes lesz az egyetemi pénzosztás, Stumpf István pedig szép feladatot kapott Orbán Viktortól.


Forrás: https://hvg.hu/

Stumpf István: a felsőoktatás megújítása nemzetstratégiai kérdés

Az egyetemek gyenge versenyképességük miatt nagyon rosszul szerepelnek a ranglistákon. Ezért van szükség egy olyan versenyképes struktúra kialakítására, amely közelebb van az üzleti világhoz, és amely lehetőséget teremt egy motivált, a "közép-kelet-európai versenyképességünket és pozíciónkat megalapozó felsőoktatás" létrehozására - mondta Stumpf István kormánybiztos. Szerinte csak akkor fognak a fiatalok Magyarországon továbbtanulni, ha a magyar felsőoktatás képes felzárkózni a prágai, krakkói egyetemhez, vagy akár meg is előzni azokat.


Forrás: https://www.portfolio.hu/

Szajbély Mihály: Veszélyes hazárdjátékba vitték az egyetemet

Kormányzati garancia szükséges ahhoz, hogy ne sérülhessen az egyetemi autonómia alapítványi fenntartás esetén. Erről Szajbély Mihály, a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének tanára nyilatkozott. Elmondta azt is, miért volt példátlan és botrányos a szenátus fenntartóváltást megszavazó múlt pénteki ülése.


Forrás: https://magyarnarancs.hu/

„Törvényi garanciák kellenek, nem ígéretek”

Túl gyorsnak tartja az egyetemek modellváltásának folyamatát a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ), számos nyitott kérdés van, amelyekre nincs válasz, az FDSZ ezért az Orvosegyetemek Szakszervezeti Szövetségével kezdeményezte a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács összehívását. Dráviczki Sándor FDSZ-elnök a Népszavának úgy nyilatkozott: nem elegendőek a „szép szavak” és az ígéretek, a szakszervezetek törvényi garanciát várnak, hogy a modellváltással ne sérüljön az egyetemi autonómia, valamint a munkavállalók jogai.


Forrás: https://nepszava.hu/

Új információkkal bővült a felvételi tudnivaló

A hivatal közlése szerint a felsőoktatási intézmények a decemberben közzétett adatok egy részét pontosították és új szakokat is meghirdettek az általános felvételi eljárás rendjének megfelelően. A meghirdetett képzésekre február 15-én éjfélig lehet jelentkezni a felvi.hu E-felvételi menüpontjában.


Forrás: https://profitline.hu/

Elszabadultak az indulatok Szegeden

Szombaton szegedi diákok és tanárok tüntettek a szenátus döntése ellen. A Szegedi Tudományegyetem fideszes professzora a modellváltásról döntő szenátusi ülés után mondott le, ahol a kormány akaratának eleget téve megszavazták, hogy az egyetem alapítványi kézbe kerüljön. Az egyetem közkapcsolati igazgatósága pénteken adta hírül: a szenátus többsége támogatta, hogy az SZTE költségvetési intézményből állami alapítású közhasznú alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézménnyé alakuljon. A szenátus rendkívüli ülésén a modellváltást 29-en támogatták, 16-an nemmel szavaztak, heten pedig tartózkodtak.


Forrás: https://nepszava.hu/

Elfogadták a kormány ajánlatát a vidéki tudományegyetemek

Tizenötre emelkedik azoknak a felsőoktatási intézményeknek a száma, amelyeket az állam helyett vagyonkezelő alapítványok tartanak majd fenn.


Forrás: https://nepszava.hu/

Lesz Tokaj Egyetem?

A hírek szerint nemsokára pont kerül az elsősorban szőlészeket és borászokat képző Tokaj Egyetem megalapítására, amely a tervek szerint állami intézmény lesz – Sárospatakon. A kormány 150 milliárd forintot irányzott elő rá. Hörcsik Richárd fideszes parlamenti képviselő még a múlt év végén nyilatkozta, hogy „az elképzelés megvalósítása Orbán Viktor miniszterelnök szívügye is”, akivel évek óta egyeztetnek egy ilyen felsőoktatási képzés elindításáról a neves borvidéken.


Forrás: https://m.hvg.hu/

Megleckéztetett értelmiség

A tudományegyetemek orvosi karainak menekítése zajlik-e a kórházi központosítás elől, vagy a kormány vezetőinek hosszú távú politikai céljait szolgálja az egyetemek alapítványi fenntartásba adása? A válasz: mindkettő - írta Riba István.


Forrás: https://hvg.hu/

Döntés még nincs, de a köztévében az SZTE átalakításáról beszéltek

A köztévé szerda délutáni híranyagában kész tényként kezelték, hogy alapítványi modellre vált a Szegedi Tudományegyetem, holott erről csak pénteken dönt majd a szenátus – írja a Szegeder. Az „Átalakul a Szegedi Tudományegyetem – alapítványi fenntartásba kerül az egyetem” című tudósításban Fendler Judit kancellár végig jelen időben beszél a modellváltásról és annak előnyeiről.


Forrás: https://telex.hu/

A PTE összegyetemi plénuma elutasítja a modellváltást

A január 25-én tartott második összegyetemi egyeztetés résztvevői nem látnak esélyt arra, hogy a Pécsi Tudományegyetem autonómiája megmaradjon alapítványi keretek között. A szabad autonómiájuk elvesztését egyebek között abban látják, hogy a modellváltást követően a kuratórium és az egyetem képviseleti szervei közt alárendelt viszony jönne létre, illetve úgy gondolják, hogy ha külső szerv, nem pedig az egyetem választott testülete döntene abban, hogy ki milyen anyagot és kit taníthat, egyértelműen sérülne az autonómiájuk.


Forrás: http://eduline.hu/


A hvg.hu megszerezte a Pécsi Tudományegyetem elé kerülő előterjesztést, amelyet megszavaztat pénteken Miseta Attila rektor a szenátussal. https://hvg.hu/

Az orvostörvény élesedése előtt modellváltásba hajszolnák az orvosképző egyetemeket

Nagy hajtásban, hetek alatt vezényelnék le az egyetemi modellváltást az orvosképzést nyújtó egyetemeknél. Bár az intézmények hivatalosan maguk kérhették ezt, több jel is arra utal, hogy valójában belehajszolják őket a nagyobb önállósággal, több pénzzel és régiós vezető szereppel kecsegtető, de végső soron az autonómiájukat fenyegető váltásba.


Forrás: https://hvg.hu/

Zárt ajtók mögött szavazta meg a szenátus, hogy alapítványi egyetem legyen az intézmény.

A Debreceni Egyetem kezdeményezi, hogy a felsőoktatási intézmény állami alapítású vagyonkezelő alapítvány által fenntartott egyetemmé alakuljon át. Erről rendkívüli ülésén, 65 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül döntött az egyetem szenátusa csütörtökön.


Forrás: https://hvg.hu/

Nem minden felvételizőnek kell emelt szintű érettségi

Tavaly óta valamennyi alap- és osztatlan szakon felvételi követelmény az emelt szintű érettségi, de vannak kivételek, ide tartoznak például a művészeti képzések vagy az edzői szak – hívta fel a figyelmet az Oktatási Hivatal felsőoktatási elnökhelyettese. Vanó Renáta az Educatio oktatási szakkiállításon hangsúlyozta: az emelt érettségi kritériuma kiváltható bizonyos, korábban megszerzett oklevelekkel is.


Forrás: https://magyarnemzet.hu/

21 professzor szólalt fel a Debreceni Egyetem modellváltása ellen

Cáfolják a Debreceni Egyetem vezetésének állítását, miszerint „széleskörű és intenzív egyeztetés történt” az intézmény modellváltása kapcsán, a 21 Debreceni Professzor Facebook-oldalt működtető oktatók. A 21 professzor, aki mind az MTA doktora is, úgy látja: az egyetem alapítványi tulajdonba adásáról szóló múlt heti döntést az egyetemi nyilvánosság kizárásával és elhamarkodottan hozta meg az intézmény szenátusa.


https://merce.hu/

Zökkenőmentes a Miskolci Egyetem modellváltása

A Miskolci Egyetem modellváltásának részeként megújul a campus, korszerűsítik a kollégiumokat, és egy csomagban kínálják a munkaerőpiacon előnyt jelentő tárgyakat – erről is beszélt Horváth Zita, az intézmény új rektora. Az egyetem vezetője szerint az átállással az oktatók több pénzt vihetnek majd haza, valamint az intézmény is tartalékokat képezhet a költségvetésében.


Forrás: https://magyarnemzet.hu/

Akadémikusok is tiltakoznak az egyetemi átalakítások ellen

Az MTA elleni kormányzati támadás kivédésére létrejött Akadémiai Dolgozók Fóruma közölte: az átalakítás láthatóan nem vezet a felsőoktatás minőségének javulásához, pedig ez lett volna az alapítványi egyetemek létrehozásának egyik alapvető célja.


Forrás: http://eduline.hu/

Az Oktatói Hálózat szegedi tagozata nyílt levelet írt a Szegedi Tudományegyetem szenátorainak

Arra kérik az SZTE szenátorait, hogy szavazzanak az átalakulás ellen.” Feltehetően szólnak racionális-gazdasági érvek az átszervezés mellett, de arra kérik a szenátust, hogy mérlegelje az érveket és az értékeket. "Megéri-e rövid távú gazdasági érdekek és hasznok nevében feláldozni az Egyetem önrendelkezési jogát? Mennyi pénzért érdemes eladni ezt a jogot? A következő évekre kilátásba helyezett többszáz milliárd forint és a megígért 2x15%-os béremelés elegendő összeg ehhez?”


Forrás: http://eduline.hu/

Az Orbán-rendszer uralni akarja a felsőoktatást

„Első pillantásra meghökkentőnek, derült égből villámcsapásnak tűnhet az Orbán-kormány legújabb törekvése, vagyis az állami egyetemek – köztük már a nagy vidéki tudományegyetemek – futószalagon történő átadása vagyonkezelő alapítványok. Ez együtt jár azzal, hogy a „magánosított” intézmények kuratóriumaiba fideszes politikusok vagy a kormánypárthoz lojális üzletemberek kerülnek. Ám ha áttekintjük az elmúlt tíz év, sőt az azt megelőző időszak történéseit, talán nem is lesz annyira meglepő a végkifejlet.”


Forrás:https://nepszava.hu/

Már 2012-ben is esélytelen volt bekerülni az első 200-ba, ma ez még inkább így van

Önmagában a fenntartóváltás biztosan nem eredményez majd jelentős javulást az egyetemek rangsorhelyezésében - mondja a magyar felsőoktatás külföldi megítéléséről Fábri György egyetemi docens, az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Kar Társadalmi Kommunikációs Kutatócsoportjának vezetője, akit a modellváltó egyetemek és a nemzetközi rangsorszereplések kapcsolatáról is kérdezett az Eduline.


Forrás: http://eduline.hu/

Az SZTE FDSZ állásfoglalása a fenntartó modellváltásról

1. Az átalakításról szóló döntés előtt legyen ismert a Kuratórium elnökének, tagságának és a Felügyelő Bizottság elnökének a személye. A kiválasztás szakmai alapon történjen, abban lehetőleg pártokhoz köthető személyek ne kapjanak helyet.

2. Az alapító ITM írásban vállaljon hosszú távú garanciát (25 év) az egyetem finanszírozására.

3. Az egyetem szervezeti és szakmai függetlensége ne sérüljön. A szenátus és a kari tanácsok hatásköre maradjon változatlan.

4. A választott tisztségviselő megbízatása azok lejártáig tartson, és a megbízatás tartalma maradjon változatlan.

5. Az egyetemi struktúra átalakításaihoz a szenátus egyetértése legyen szükséges.

6. Az oktatási, kutatási szabadság változatlanul maradjon, ezt a kuratórium írásban rögzítse. Szem előtt kell tartani, hogy az egyetemi képzési programokat nem lehet kizárólag gazdasági megfontolások alapján működtetni.

7. A munkavállalók jogai ne csorbuljanak. Legalább 5 évig maradjon meg az utazási kedvezmény, a jubileumi jutalom, és minden olyan juttatás, amely eredetileg a közalkalmazotti státuszhoz kötött. Az oktatók / kutatók rugalmas munkarendje maradjon változatlan.

8. A beígért bérfejlesztés szakmai alapon történjen, visszamenőlegesen 2021 januárra, annak módjába és mértékének meghatározásába a karok vezetőit vonják be. Differenciálás csak átlátható, minőségi kritériumok alapján történhet.

9. A tárgyalások menetébe vonják be a karok, az érdekképviseleti szervek és a hallgatók képviselőit.

10. A változásról a legszélesebb körben legyen tájékoztatás, illetve a változást illetően kérjék ki az egyetemi közösség véleményét.

Az orvosképző egyetemek maguk dönthetnek a sorsukról
Az orvosképző egyetemek dönthetnek lehetséges modellváltásukról - olvasható az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közleményében, amelyet kedden juttattak el az MTI-hez.

A Pécsi Tudományegyetem is tárgyal a modellváltásról

Az egyetem vezetése tájékozódó megbeszélést folytatott Bódis József államtitkárral.


Forrás: https://magyarnarancs.hu/

Vizsgálják a fenntartóváltás lehetőségét a Debreceni Egyetemen

Sajtóközleményben reagált a ma megjelent átszervezési hírekre a Debreceni Egyetem. Úgy néz ki, a Szegedi Tudományegyetem is hamarosan államiból alapítványi egyetemmé válhat, ugyanis a napokban felröppent a hír, miszerint egy év elején összehívott rendkívüli ülésén felvetődött az is, az egyetemen kilátásban van egy esetleges fenntartói átszervezés. A szegedi egyetem mellett úgy tudni, Pécsett, Debrecenben is téma a fenntartóváltás lehetősége.


Forrás: https://eduline.hu/

Több épületbe szórják szét az SZFE oktatási helyszíneit

Nem elég, hogy nem maradnak a Vas utcában a képzések, még fel is darabolják a színművészetisek eddigi rendszerét - értesült az RTL Híradója.


Forrás: https://eduline.hu/

Az SZTE is elismerte, zajlanak tárgyalások a fenntartóváltásról

A Szegedi Tudományegyetem a következő, 2021-2024. közötti időszakra vonatkozó - most készülő - Intézményfejlesztési Terve keretében vizsgálja az intézmény lehetséges, legoptimálisabb működési modelljeit.


Forrás: https://eduline.hu/